SORKUNTZA EGONALDIAK

SORKUNTZA
EGONALDIAK

LA FUNDICIÓN, Baliabide Zentro gisa jarduteko atalean, eta ikerketa-, sorkuntza- eta ekoizpen-prozesuei dagokienez, bat egiten du konpainiek beren prozesuen fase horiek gauzatzeko espazio bat izateko beharrarekin. Horretarako, proposatzen da haiekin lankidetzan aritzea, pieza La Fundición programan aurkeztu aurreko egunetan ekipamendua eta lan-espazioa eskainiz. Bestalde, entzunaldiekiko eta beste profesional batzuekiko lotura garatzeko interesa duen gunea den aldetik, La Fundición egonaldiak hurbilketa-tresna gisa planteatzen du, eta zubiak jartzen ditu sormen-prozesuen, artista gonbidatuen eta tokiko artisten artean, bai eta sorkuntza berri bat abian jartzeko eta/edo eszenaratzeko egitura eta haren dramaturgia hurbilagotik ezagutzeko interesa duen ororentzat ere. tienda puentes entre los procesos creativos, los artistas invitados y los locales, y todo aquel interesado en conocer más de cerca el entramado de la puesta en marcha y/o en escena de una nueva creación y su dramaturgia.

LANKIDETZA-MODALITATEAK 

Ikerketa lanerako gunea, I eta II

(1 edo 2 asteko lana + work in progress gisa aurkeztea)

Sorkuntza prozesuetarako espazioa, I eta II

(1 edo 2 asteko lana + work in progress gisa aurkeztea edo estreinatzeko aukerarekin, prozesuaren unearen eta proiektuaren ezaugarrien arabera

2024

NABIGA KOLEKTIBO | Residencia Artística | Enero
LA PACHECA COLECTIVE |Residencia Técnica | Febrero
JAVIER LIÑERA | Residencia Artística | Febrero

2023

TETRO DE LA HIGUERA | Residencia Artística | Enero
NEREA MARTINEZ-NATALIA GARCIA MURO  | Residencia Artística | Mayo
LA HIGUERA | Residencia Artística | Septiembre
OLFA SENDESNI  | Residencia Artística | Octubre

2022

MAMA CREA | Residencia de Creación | Enero
LA PACHECA COLLECTIVE | Residencia de Creación | Febrero
COMPAÑÍA X  | Residencia de Creación | Abril
LU CHIEREGATI | Residencia de Creación | Mayo
Cia. PARÁBOLA | Residencia de Creación | Julio
LA HIGUERA TEATRO |Residencia de Creación | Julio
IRATXE BILBBAO | Residencia de Creación | Septiembre
HATIC H. DEBA | Residencia de Creación | Septiembre
KAFUNÉ KOLEKTIBOA | Residencia de Creación | Noviembre

2021

KOLDO AROSTEGUI | Residencia Artística | febrero
DANIEL HERNÁNDEZ – DERECK VAN DEN BULCKE | Residencia Artística | febrero
OLATZ DE ANDRÉS | Residencia Artística | marzo
KOLDO AROSTEGUI | Residencia Artística | marzo
LOIDA  A. GÓMEZ RUBIO | Residencia Artística | abril
IBON SALVADOR | Residencia Artística | abril
MARÍA IBARRETXE | Residencia Artística | mayo
DANIEL HERNÁNDEZ – DERECK VAN DEN BULCKE | Residencia Artística | junio
ISAAK ERDOIZA-NAZARIO DÍAZ | Residencia Artística | julio
MEY-LING BISOGNO | Residencia Artística | septiembre
ISAAK ERDOIZA-NAZARIO DÍAZ | Residencia Artística | octubre
ORGANIK -NATALIA MONGE | Residencia Artística | diciembre

2020

EGUZKI ZUBIA | Residencia Técnica | enero
OLATZ de ANDRÉS | Residencia Artística | enero
Proyecto LURRUN MINEZ | Residencia Artística | febrero
MACARENA RECUERDA SHEPHERD | 1era. Parte -Residencia Artística | junio
PAKO REVUELTAS | Residencia Artística | julio
Proyecto LURRUN MINEZ | Residencia Artística | septiembre
MACARENA RECUERDA SHEPHERD | 2a. Parte -Residencia Artística | octubre
ISAAK ERDOIZA – NAZARIO DÍAZ | Residencia Artística | diciembre

2019

DENIS SANTACANA | enero
OLGA ONRUBIA | febrero
KREGO&MARTIN | febrero
PAULA SALADIN | mayo
KOLDO AROSTEGUI | mayo – septiembre
EGUZKI ZUBIA | octubre

2018

NATALIA DE MIGUEL | enero
RUBIK Cía. | enero
EDUARDO HURTADO | febrero
LOREA IBARRONDO | marzo
MACARENA RECUERDA SHEPHERD | mayo
ORGANIK – NATALIA MONGE | junio
EMILIO CORDERO CHECA | junio
MIKEL DEL VALLE | julio
DENIS SANTACANA | julio
SANTIAGO TURENNE | julio
ADRIANA BILBAO | septiembre
DENIS SANTACANA | septiembre
FABIÁN THOMÉ | septiembre
EMILIO CORDERO CHECA | septiembre
OLATZ DE ANDRES | noviembre

2017

NATALIA DE MIGUEL – JORGE JAUREGI | enero
HISTERIA KOLEKTIBOA | Enero
NEREA MATÍNEZ | marzo
QUALQUER Colectivo | abril
MATXALEN BILBAO | mayo
RUBIK  Cía. | julio
ANNA MEZZ | julio
NERE MARTÍNEZ | octubre
NURIA PÉREZ | octubre
QUALQUER Colectivo | noviembre

2016

GABRIEL OCINA | enero
LAGRIMAS SOLUBLES | febrero
HORMAN POSTER | abril
MATXALEN BILBAO | mayo
NATALIA DE MIGUEL | mayo
MARÍA ANDRÉS | junio
LAURENTZI PRODUCCIONES | septiembre
BLANCA ARRIETA | Octubre
NATALIA DE MIGUEL | Noviembre

2015

NEREA MARTÍNEZ – M. SPARBER | febrero
COLLECTIF a.a. O | marzo
EL CONDE DE TORREFIEL | marzo
TEATRO XTREMO | mayo
TEATRO DE ARENA | abril
EVA GUERRERO | mayo
ANA CAPILLA | mayo
SAMUEL MATHIEU (Francia) | junio
EVA GUERRERO | julio
MATXALEN BILBAO | julio
QUALQUER Colectivo | septiembre
MATXALEN BILBAO | noviembre

2014

CARMEN LARRAZ | enero
CAMERINO 4 (Mexíco) | enero
NATALIA DE MIGUEL | marzo
NATXO MONTERO | abril
AMPARO BADIOLA | mayo
ZIOMARA HORMATXE | junio
OLATZ DE ANDRÉS | setiembre
ARANTZA IGLESIAS – SOFIA DUBS | septiembre
CLAUDIA DIAS –  I. ZABLETA (En esta parte esquinada de la península) | octubre
MIGUEL BONNEVILLE  (Portugal )| noviembre
HELENA GOLAB | noviembre
JAVIER LIÑERA | diciembre

2013

IDOIA ZABALETA | enero
PERRO RABIOSO  (Uruguay)| marzo
MATXALEN BILBAO | marzo
MIZEL THERET  (Francia) | mayo
GERMÁN JAUREUGUI | mayo
MATXALEN BILBAO | mayo
NATALIA DE MIGUEL | junio
LAURENTZI Producciones | julio
EPLC – LABORATORIO | septiembre
KABIA | septiembre
JORGE JÁUREGUI |  septiembre
JON KOLDO VAZQUEZ | octubre
OLATZ DE ANDRÉS | noviembre
ITZIAR MADARIAGA | diciembre

2012

IDO FEDER & DAVID MARQUES (Portugal)  | enero
LEIRE ITUARTE | febrero
IGOR CALONGE | febrero
OLATZ de ANDRÉS |  marzo
HORMAN POSTER | marzo
DAVID ESPINOSA | abril
ACCIDENTES PARA LA CREACIÓN | mayo – junio
Accidente I: Creadora invitada: LIDIA GONZÁLEZ ZOILO + Creadores Locales
Accidente II Creadora invitada: ROSA MUÑOZ + OLATZ DE ANDRÉS , MATXALEN DE PEDRO, NATXO MONTERO, BEGOÑA KREGO
MIREN GAZTAÑAGA, GABRIEL OCINA, EMILIO ENCABO, PILAR ANDRÉS, GABO PUNZO, XAVIER AGIRRE | septiembre
Cía. LA RESSITENS | octubre

2011

ELENA BEZANILLA | marzo
ACCIDENTES PARA LA CREACIÓN | junio
Accidente I: Creador invitado: DANIEL ABREU + ENEKO ALKARAZ, IGOR CALONGE ROBERT JACKSON
Accidente II: Creador invitado: FERNANDO RENJIFO + GABRIEL OCINA, MIREN GAZTAÑAGA, IOSU FLORENTINO, LEIRE UCHA.
LEIRE ITUARTE | julio
OLATZ DE ANDRÉS | agosto
ROBERTO MARTINEZ | octubre

2010

OLATZ DE ANDRÉS | marzo
ACCIDENTES PARA LA CREACIÓN | junio
Accidente I: Creador invitado: SERGI FAUSTINO + PAKO REVUELTAS, ENRIQUETA VEGA, NA GOMES
Accidente II: Creadora invitada SONIA GÓMEZ + MARÍA IBARRETXE, JORGE LASTRA, IZASKUN SANTAMARÍA
NATXO MONTERO | octubre