Egonaldiak

La Fundición – Baliabide zentroa

LA FUNDICIÓN, Baliabide Zentro gisa jarduteko atalean, eta ikerketa-, sorkuntza- eta ekoizpen-prozesuei dagokienez, bat egiten du konpainiek beren prozesuen fase horiek gauzatzeko espazio bat izateko beharrarekin. Horretarako, proposatzen da haiekin lankidetzan aritzea, pieza La Fundición programan aurkeztu aurreko egunetan ekipamendua eta lan-espazioa eskainiz. Bestalde, entzunaldiekiko eta beste profesional batzuekiko lotura garatzeko interesa duen gunea den aldetik, La Fundición egonaldiak hurbilketa-tresna gisa planteatzen du, eta zubiak jartzen ditu sormen-prozesuen, artista gonbidatuen eta tokiko artisten artean, bai eta sorkuntza berri bat abian jartzeko eta/edo eszenaratzeko egitura eta haren dramaturgia hurbilagotik ezagutzeko interesa duen ororentzat ere.


Hurrengo lankidetza-modalitateak azaleratzen dira:
Deialdia irekia dago.

Lankidetza-modalitate hauek planteatzen dira:
Ikerketa lanerako gunea, I eta II
(1 edo 2 asteko lana + work in progress gisa aurkeztea)
Sorkuntza prozesuetarako espazioa, I eta II
(1 edo 2 asteko lana + work in progress gisa aurkeztea edo estreinatzeko aukerarekin, prozesuaren unearen eta proiektuaren ezaugarrien arabera

2022

MAMA CREA | Residencia Artística | otsaila
LA PACHECA COLECTIVE | Residencia Artística |artxoa
COMPAÑIA X | Residencia Artística | Apirila
MATXALEN BILBAO | Residencia Artística | Maiatza
LUCIANA CHIEREGATI | Residencia Artística | Maiatza
PARÁBOLA – Dácil Wijkström  | Residencia Artística | Uztaila
LA HIGUERA TEATRO | Residencia Artística |Uztaila

2021

KOLDO AROSTEGUI | Residencia Artística | Otsaila
DANIEL HERNÁNDEZ – DERECK VAN DEN BULCKE | Residencia Artística | Otsaila
OLATZ DE ANDRÉS | Residencia Artística | Martxoa
KOLDO AROSTEGUI | Residencia Artística |Martxoa
LOIDA  A. GÓMEZ RUBIO | Residencia Artística |Apirila
IBON SALVADOR | Residencia Artística | Apirila
MARÍA IBARRETXE | Residencia Artística | Maiatza
DANIEL HERNÁNDEZ – DERECK VAN DEN BULCKE | Residencia Artística | Ekaina
ISAAK ERDOIZA-NAZARIO DÍAZ | Residencia Artística | Uztaila
MEY-LING BISOGNO | Residencia Artística | Iraila
ISAAK ERDOIZA-NAZARIO DÍAZ | Residencia Artística | Urria
ORGANIK -NATALIA MONGE | Residencia Artística | Abendua

2020

EGUZKI ZUBIA |  Residencia Técnica |Urtarrila
OLATZ de ANDRÉS | Residencia Artística | Urtarrila
Proyecto LURRUN MINEZ |  Residencia Artística | otsaila
MACARENA RECUERDA SHEPHERD |Residencia Artística | Ekaina
PAKO REVUELTAS | Residencia Artística | Uztaila
Proyecto LURRUN MINEZ |  Residencia Artística | Iraila
MACARENA RECUERDA SHEPHERD | Residencia Artística | Urria
ISAAK ERDOIZA – NAZARIO DÍAZ | Residencia Artística | Abendua

2019

DENIS SANTACANA |Urtarrila
OLGA ONRUBIA | otsaila
KREGO&MARTIN | otsaila
PAULA SALADIN | Maiatza
KOLDO AROSTEGUI | Maiatza – Iraila
EGUZKI ZUBIA |Iraila

2018

NATALIA DE MIGUEL | Urtarrila
RUBIK Cía. |Urtarrila
EDUARDO HURTADO | otsaila
LOREA IBARRONDO | Martxoa
MACARENA RECUERDA SHEPHERD | Maiatza
ORGANIK – NATALIA MONGE | Ekaina
EMILIO CORDERO CHECA | Ekaina
MIKEL DEL VALLE |Uztaila
DENIS SANTACANA | Uztaila
SANTIAGO TURENNE | Uztaila
ADRIANA BILBAO | Uztaila
DENIS SANTACANA |Uztaila
FABIÁN THOMÉ | Uztaila
EMILIO CORDERO CHECA | Uztaila
OLATZ DE ANDRES | Azaroa

2017

NATALIA DE MIGUEL – JORGE JAUREGI |Urtarrila
HISTERIA KOLEKTIBOA | Urtarrila
NEREA MATÍNEZ | Martxoa
QUALQUER Colectivo | Apirila
MATXALEN BILBAO | Maiatza
RUBIK  Cía. | Uztaila
ANNA MEZZ | Uztaila
NERE MARTÍNEZ | Urria
NURIA PÉREZ | Urria
QUALQUER Colectivo | Azaroa

2016

GABRIEL OCINA | enero
LAGRIMAS SOLUBLES | febrero
HORMAN POSTER | abril
MATXALEN BILBAO | mayo
NATALIA DE MIGUEL | mayo
MARÍA ANDRÉS | junio
LAURENTZI PRODUCCIONES | septiembre
BLANCA ARRIETA | Octubre
NATALIA DE MIGUEL | Noviembr

2015

NEREA MARTÍNEZ – M. SPARBER | febrero
COLLECTIF a.a. O | marzo
EL CONDE DE TORREFIEL | marzo
TEATRO XTREMO | mayo
TEATRO DE ARENA | abril
EVA GUERRERO | mayo
ANA CAPILLA | mayo
SAMUEL MATHIEU (Francia) | junio
EVA GUERRERO | julio
MATXALEN BILBAO | julio
QUALQUER Colectivo | septiembre
MATXALEN BILBAO | noviembre

2014

CARMEN LARRAZ | enero
CAMERINO 4 (Mexíco) | enero
NATALIA DE MIGUEL | marzo
NATXO MONTERO | abril
AMPARO BADIOLA | mayo
ZIOMARA HORMATXE | junio
OLATZ DE ANDRÉS | setiembre
ARANTZA IGLESIAS – SOFIA DUBS | septiembre
CLAUDIA DIAS –  I. ZABLETA (En esta parte esquinada de la península) | octubre
MIGUEL BONNEVILLE  (Portugal )| noviembre
HELENA GOLAB | noviembre
JAVIER LIÑERA | diciembr

2013

IDOIA ZABALETA | enero
PERRO RABIOSO  (Uruguay)| marzo
MATXALEN BILBAO | marzo
MIZEL THERET  (Francia) | mayo
GERMÁN JAUREUGUI | mayo
MATXALEN BILBAO | mayo
NATALIA DE MIGUEL | junio
LAURENTZI Producciones | julio
EPLC – LABORATORIO | septiembre
KABIA | septiembre
JORGE JÁUREGUI |  septiembre
JON KOLDO VAZQUEZ | octubre
OLATZ DE ANDRÉS | noviembre
ITZIAR MADARIAGA | diciembre

2012

IDO FEDER & DAVID MARQUES (Portugal)  | enero
LEIRE ITUARTE | febrero
IGOR CALONGE | febrero
OLATZ de ANDRÉS |  marzo
HORMAN POSTER | marzo
DAVID ESPINOSA | abril
ACCIDENTES PARA LA CREACIÓN | mayo – junio
Accidente I: Creadora invitada: LIDIA GONZÁLEZ ZOILO + Creadores Locales
Accidente II Creadora invitada: ROSA MUÑOZ + OLATZ DE ANDRÉS , MATXALEN DE PEDRO, NATXO MONTERO, BEGOÑA KREGO
MIREN GAZTAÑAGA, GABRIEL OCINA, EMILIO ENCABO, PILAR ANDRÉS, GABO PUNZO, XAVIER AGIRRE | septiembre
Cía. LA RESSITENS | octubre

2011

ELENA BEZANILLA | marzo
ACCIDENTES PARA LA CREACIÓN | junio
Accidente I: Creador invitado: DANIEL ABREU + ENEKO ALKARAZ, IGOR CALONGE ROBERT JACKSON
Accidente II: Creador invitado: FERNANDO RENJIFO + GABRIEL OCINA, MIREN GAZTAÑAGA, IOSU FLORENTINO, LEIRE UCHA.
LEIRE ITUARTE | julio
OLATZ DE ANDRÉS | agosto
ROBERTO MARTINEZ | octubre

2010

OLATZ DE ANDRÉS | marzo
ACCIDENTES PARA LA CREACIÓN | junio
Accidente I: Creador invitado: SERGI FAUSTINO + PAKO REVUELTAS, ENRIQUETA VEGA, NA GOMES
Accidente II: Creadora invitada SONIA GÓMEZ + MARÍA IBARRETXE, JORGE LASTRA, IZASKUN SANTAMARÍA
NATXO MONTERO | octubre